PIC16F723A-E/SP
Shenzhen Chive Electronics Co., Ltd.
Contact Now
PIC16F723A-E/SP
Packaging : Tube
Product Category : 8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style : Through Hole
ADC Resolution : 8 bit
Processor Series : PIC16
Package / Case : SPDIP-28
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Data Bus Width : 8 bit
Core : PIC16
Data RAM Size : 192 B
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 5.5 V
Program Memory Size : 7 kB
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Manufacturer : Microchip Technology
Description : 8-bit Microcontrollers - MCU 7KB Flash 1.8V-5.5V. 16 MHz int Osc